Don Quijote prvi je roman koji u svojem središtu ima dogodovštine jednog jedinog lika koji postaje i protagonist. Često ga zbog toga teoretičari književnosti nazivaju i prvim modernim romanom svjetske književnosti

 

Malo je tema o kojima čovjek može pisati, a da u samom početku kaže: Uf, ovo bi moglo biti zanimljivo!
Ne zbog pisanja nego zbog teme ili, u ovom slučaju, čovjeka. Predložio sam da napravimo blog o velikom piscu Miguelu de Cervantesu. Marko, gazda, samo je pitao: A zašto baš sada o njemu?
Pa, nema razloga. Ok, znamo i on i ja da je riječ o jednom o najvećih španjolskih i općenito svjetskih pisaca, a uz to je i rođen 29. rujna 1547. Dakle, kalendarski, ovih dana.
Negdje u podsvijesti, još tamo od učeničkih dana, ostalo mi je da njegov stvarni život možda i zanimljiviji od romana koje je napisao. To je, u stvari bio pravi razlog zbog kojeg sam predložio priču o Cervantesu. Jer, ja sam, kao i mnogi danas stariji pripadnici čitalačke publike, naprosto zaboravio životopis dostojan hollywoodskog filma ovog pisca.
Ako ne znate ništa o Cervantesu, nastavite čitati. Ako se želite prisjetiti stvari koje ste nekada znali, nastavite čitati. Bilo kako bilo, sve što pročitate pokušajte staviti u današnji perspektivu. Kao da se danas događa. Mi ćemo vam malo pomoći s nekim našim idejama.
Prvo, čisto da razbijemo led, Cervantesovo najveće književno djelo je Don Quijote.

 

Roman izdan u dva dijela
Don Quijote prvi je roman koji u svojem središtu ima dogodovštine jednog jedinog lika koji postaje i protagonist. Često ga zbog toga teoretičari književnosti nazivaju i prvim modernim romanom svjetske književnosti. Bitan je po tome što Cervantes kao protagonista ne stavlja nacionalnog junaka, već složen lik karikiranog viteza koji je u sukobu s okolinom, ima složen karakter i koji propituje razne društvene norme i standarde svoga vremena. Roman je, inače, izdan u dva dijela, prvi je izašao 1605., a drugi 1615. godine.
A sada o autoru i njegovu životu. Zaboravite likove poput Darth Wadera iz Star Warsa, dogodovštine ekipe iz serije Prijatelji ili Seinfeld, a bome i John McClane iliti Bruce Willis iz kultnog filma Umri muški također se može sakriti  pred životom Miguela de Cervantesa.
Rođen je pokraj Madrida, gdje se školovao, u relativno siromašnoj obitelji. Cervantes je 1569. napustio Španjolsku te  otišao u Rim. Navodni razlog odlaska je bio taj što je u dvoboju ranio jednog muškarca te je za njim raspisana tjeralica. U Rimu je radio, pazite sada ovo, u kućanstvu jednog kardinala. Neki zapisi kažu da mu je bio tajnik. Godinu dana kasnije napustio je kardinalovu službu. Zamislite da danas netko kaže kardinalu: Uzoriti gospodine kardinale, hvala Vam na prilici, ali vrijeme je da krenem dalje. Idem u vojsku...
Evo, tako je, u našoj glavi, otprilike izgledao taj razgovor. U svakom slučaju, Cervantes se 1570. priključio španjolskoj mornarici. Godinu dana kasnije je nasred Sredozemnog mora i sudjeluje, ni manje ni više, u bitci kod Lepanta. To je ona bitka u kojoj je Sveta liga pobijedila Osmansko carstvo te u kojoj su se, prema zapisima, posljednji put koristile galije, odnosno brodovi na vesla. Naravno, dobar dio brodovlja na strani Svete lige popunili su ljudi s naših otoka i priobalnog područja.

 

Pet godina u zatočeništvu
Sama bitka odvila se 7. listopada 1571., a Cervantes je u njoj teško ranjen. Izgubio je sva osjetila u lijevoj ruci i šaci te ih više nije mogao koristiti. Unatoč toj ozljedi ostao je služiti u vojsci do 1575. Zamislite danas aktivnog vojnika koji ne može koristiti jednu ruku...
Spomenute godine bio je na povratku doma, ali su njegov brod presreli i napali gusari te je otet i odveden u Alžir. Gusari su, naravno, tražili otkupninu za njega, kao i za ostale taoce, ali Cervantesova obitelj bila je siromašna te nije mogla prikupiti novac. U zatočeništvu je proveo pet godina dok za njega nisu platili monasi iz reda Svetog Trojstva. Konačno se vratio u Madrid. Navodno je pokušao pobjeći iz zatočeništva četiri puta, ali bezuspješno.
Godine 1587. Cervantes je imenovan državnim službenikom za nabavu te je nabavljao pšenicu i ulje za španjolsku armadu.
Postao je poreznik 1592. godine, ali je nakratko završio u zatvoru zbog "nepravilnosti" u svojim računima. Od 1596. do 1600. uglavnom je živio u Sevilli, a zatim se 1606. vratio u Madrid, gdje je ostao do kraja života. Cervantes je umro 1616. godine u dobi od 68 godina. Pretpostavlja se da ga je dokrajčio dijabetes koji je tada bio neizlječiv.
Njegov Don Quijote doživio je više od 700 različitih izdanja. Cervantes je napisao još brojna druga djela poput Braka na prijevaru i Razgovor pasa te Uzorite misli.
Sigmund Freud, otac psihoanalize, tvrdio je da je naučio španjolski kako bi čitao Cervantesa u originalu.

Komentari

(0)
Još nema komentara. Budite prvi koji će komentirati.
Pošalji komentar

Ocijeni članak

Ocijeni proizvod

Vaš email koristitit će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.