
Igrom slučaja, uzeli smo engleske naslove, nešto na hrvatskom, a imamo i jedan klasik za koji smatramo da je odlično štivo za ovu sezonu. Ima tu ljubića, trilera, fantasyja od Sarah J. Maas, a ima i nešto domaćeg štiva
Sunce je visoko, vrućine su opake, škola je završila, a ljetna sezona čitanja službeno je započela. Ovi duži dani savršeni su za uzeti knjigu pod ruku. Ili više njih, zavisi o brzini čitanja i planovima za odmor. Donosimo vam kratki izbor naslova idealnih za ljeto 2024. Igrom slučaja, uzeli smo engleske naslove, nešto na hrvatskom, a imamo i jedan klasik za koji smatramo da je odlično štivo za ovu sezonu. Pa, krenimo. Uživajte.
The Housemaid, Freida McFadden
Trebate ludi triler o kojem ćete razmišljati dugo nakon što se vratite s plaže? The Housemaid će dobro poslužiti.
Millie je bivša zatvorenica koja traži novi početak u kućanstvu bogate Nine Winchester. Na prvu se posao čini obećavajućim. Nina je ljubazna i gostoljubiva kad se Millie doseli. No Ninino ponašanje ubrzo poprimi uznemirujući obrat. Daje Millie zbunjujuće upute, ponekad propuštajući spomenuti kritične informacije poput teške alergije njezine kćeri. Millie uskoro posumnja da njezina nova šefica nije dobro ili da se možda nešto drugo krije ispod površine.
Puno tajni se razotkriva kako roman odmiče.
Just for the Summer, Abby Jimenez
Abby Jimenez zanimljiva je autorica. Odnosno, ima zanimljiv životopis. Prvo je bila voditeljica maloprodaje, ali je 2007. dobila otkaz. Iste godine pokreće Nadia Cakes i radi, u principu iz svoje kuhinje. Dvije godine kasnije otvara prvu poslovnicu s kolačima, a 2013. je pobijedila u Cupcake Warsu Food Network-a. Danas ima lanac slastičarnica koje su stekle međunarodno priznanje i nekoliko nagrada. Osim što peče kolače, Abby je i najprodavanija autorica New York Timesa koja je napisala dva serijala ljubavnih romana. Treći i četvrti roman Life's Too Short (2021.) i Part of Your World (2022.) postali su bestseleri USA Todaya i New York Timesa. Njezin najnoviji roman Just For The Summer (2024.) došao je na prvo mjesto na listi najprodavanijih knjiga New York Timesa. Nećemo vam kvariti ovaj naslov. Možda je najbolje da ga sami negdje prolistate...
Funny Storry, Emily Henry
Emily Henry američka je spisateljica koja je najpoznatija po svojim bestselerima New York Timesa. Riječ je o ljubavnim romanima i samo ćemo dodati da je pet njezinih naslova u planovima za ekranizaciju. U ovom romanu radi se o zapetljanoj ljubavnoj priči, trokutu, četverokutu. Daphene voli svog zaručnika Petera, posebno njegovu sposobnost pričanja priča. I super ih je pričao sve dok nije shvatio da je zapravo zaljubljen u svoju prijateljicu iz djetinjstva - Petru. Daphene radi potez koji ni ona sama nije očekivala te poziva Petrinog bivšeg momka da budu cimeri...
The Paradise Problem, Christina Lauren
Ok. Ovo je malo drukčija priča. Christina Lauren kombinirani je pseudonim Christine Hobbs i Lauren Billings, a njih dvije pod jednim imenom trenutno nose neformalnu titulu "kraljice ljubića". The Paradise Problem ide otprilike ovako.
Uštogljeni nasljednik trgovačkog lanca Liam 'West' Weston i njegova bivša djevojka, umjetnica slobodnog duha Anna Green lažiraju svoju vezu kako bi dobili veliko nasljedstvo. Prema nekoj staroj klauzuli nasljedstvo mu sjeda tak kada je pet godina u sretnom braku. Problem su njegovi roditelji koji ispituju i procjenjuju svaki detalj odnosa. A problem je i može li to Anna izdržati. A što ako se u cijelom procesu pojavi i prava ljubav...?
Sarah J. Maas
A evo, ne znamo što da kažemo. Ako niste ništa pročitali od Sarah J. Maas, fantasy autorice poznate po svojim serijalima Throne of Glass, A Court of Thorns and Roses i mnogim drugima, počnite od početka. Neki naslovi prevedeni su i na hrvatski jezk. Do 2024. godine prodala je više od 38 milijuna primjeraka svojih knjiga, a njezini su radovi prevedeni na 38 jezika.
Kao što smo već najavili, za ovo ljeto preporučujemo i jedan klasik. Doslovno je riječ o klasiku koji bi svi trebali pročitati prije ili kasnije. Posebno jer je riječ o školskoj lektiri.
Don Quijote, Miguel de Cervantes
Don Quijote prvi je roman koji u svojem središtu ima dogodovštine jednog jedinog lika koji postaje i protagonist. Često ga zbog toga teoretičari književnosti nazivaju i prvim modernim romanom svjetske književnosti. Bitan je po tome što Cervantes kao protagonista ne stavlja nacionalnog junaka, već složen lik karikiranog viteza koji je u sukobu s okolinom, ima složen karakter i koji propituje razne društvene norme i standarde svoga vremena. Roman je, inače, izdan u dva dijela, prvi je izašao 1605., a drugi 16015. godine. Don Quijote - onaj koji ispravlja nepravde i osvećuje zlodjela. Kao pravi vitezovi iz priča o kojima je čitao.
A sada i dva naslova na hrvatskom jeziku. Jedan je, doduše preveden, a drugi je od našeg autora.
Njezina bitka, Kristin Hannah
Svi brakovi imaju prijelomnu točku. Sve obitelji imaju rane. Svaki rat ima svoju cijenu... Poput mnogih drugih parova Michael i Jolene Zarkades moraju se suočiti s izazovima svakodnevice - djecom, karijerom, računima, obavezama - čak i kad im se nakon dvanaest godina počinje raspadati brak. Tada Jolene bude poslana na bojište, u opasnost, i ostavlja Michaela, svojeg muža odvjetnika, kod kuće. On se teško snalazi u ulozi samohranog roditelja s njihovim dvjema kćerima. Kao majka, Jolene je u agoniji zato što mora ostaviti obitelj, ali kao vojnikinja ona oduvijek razumije pravo značenje riječi dužnost. U pismima kući oslikava ružičastu verziju života na prvoj crti bojišnice i štiti svoju obitelj od istine. Ali rat će promijeniti Jolene na načine koje nitko od njih nije mogao predvidjeti. Kad im se dogodi tragedija, Michael se mora suočiti sa svojim najcrnjim strahovima i sam izvojevati bitku - za sve ono što je važno njegovoj obitelji.
Prošlo savršeno vrijeme: zašto je prije bilo bolje, Ivica Ivanišević
U neko, ne baš tako davno, prošlo savršeno vrijeme – kako ga naziva Ivica Ivanišević – moglo se mnogo toga što je danas teško zamisliti. Moglo se, recimo, stići od Europe do Amerike u samo tri i pol sata, i bez Googlea saznati sve o svakome, naći se s prijateljima bez prethodnih 505 poruka... Bilo je to vrijeme kad je naš svijet bio kudikamo prostraniji, tajnovitiji, izazovniji, a veća od svijeta bila je samo naša žudnja da ga upoznamo, da o njemu učimo. U svojim kratkim, ubojito točnim, duhovitim i mrvicu nostalgičnim zapisima Ivica Ivanišević nas podsjeća na ono što nam danas izmiče čak i iz sjećanja. Jer tehnologija nam je donijela mnogo toga dobrog, ali nam je ponešto i oduzela – umijeće radovanja, na primjer. I umjesto da sažalijevamo one koji se šašavo raznježe na crno-bijele filmove, plastične mantile i Vespe, možda treba sažalijevati one koji na sve to samo odmahuju rukom. Zazirati od prošlosti mogu samo ljudi koji pomalo zaziru i od sebe samih, od toga kakvi su nekoć bili, i kakvi uistinu jesu.
I jedan bonus za sve one koji vole povijest, zemljopis, nautiku... Doduše ovdje nije riječ o romanima, nego o starim kartama Jadrana kako ih je vidio mletački svećenik Vincenzo Maria Coronelli. Bio je jedan od najboljih kartografa na prijelazu iz 17. u 18. stoljeće. A karte je radio stvarno precizno i pedantno. Naravno, po nalogu vlasti. Nacrtao je cijelu našu obalu Jadranskog mora, utvrde, gradove na posebnim kartama. Neprocjenjivo djelo povijesti.
Komentari
(0)