O knjizi
Rukopis na sveobuhvatan način tematizira suvremenu ulogu civilnog društva kao dionika socijalnog, ekonomskog i političkog razvoja te pokretača pozitivnih društvenih promjena. U njemu su prikazani nalazi novijih empirijskih istraživanja civilnog društva i kombinirane socijalne politike u Hrvatskoj, a oni su dijelom svojevrsni nastavak ranijih faza istraživanja objavljenih u knjigama G. Bežovana Civilno društvo i G. Bežovana i S. Zrinščaka Civilno društvo u Hrvatskoj. To omogućava razumijevanje trendova razvoja civilnog društva u Hrvatskoj posljednje desetljeće i pol. U knjizi se obrađuju različita teorijska ishodišta razumijevanja uloge civilnog društva kao višedimenzionalnog istraživačkog fenomena. Također, empirijska istraživanja prikazana u knjizi utemeljena su u suvremenom konceptualnom i metodološkom okviru. U naglascima (boxovima) ističu se važni pojmovi i primjeri dobrih praksi pozitivnih promjena.
Rukopis je podijeljen u pet poglavlja. U uvodnom poglavlju raspravlja se uloga civilnog društva kao čimbenika suvremenih društvenih promjena; dan je pregled novijih istraživanja civilnog društva, s posebnim naglaskom na fenomen europeizacije civilnog društva.
Drugo poglavlje nudi obuhvatan pregled značajnijih komparativnih istraživanja civilnog društva i neprofitnog sektora. Raspravljaju se istraživački izazovi vezani uz konceptualizaciju, razvoj metodološkog okvira i specifičnih indikatora.
Treće poglavlje nudi detaljan prikaz istraživačkih nalaza temeljem posljednjeg međunarodnog komparativnog istraživanja CIVICUS-ov Indeks civilnog društva (Civil Society Index) za Hrvatsku, a koje je od 2001. godine do danas provedeno u tri vala.
U četvrtom poglavlju tematizira se razvoj i dometi modela kombinirane socijalne politike u Hrvatskoj. U ovom poglavlju naglasak je na ulozi organizacija civilnog društva u proizvodnji i pružanju usluga, prije svega socijalnih usluga, kao važnog aspekta modernizacije i transformacije socijalnih sustava.
U petom, zaključnom i integrirajućem poglavlju preispituju se potencijali i doprinos civilnog društva pozitivnim društvenim promjenama.
Zaključno se razmatraju aspekti ostvarenog utjecaja ali i prepreka važnijem doprinosu civilnog društva održivim pozitivnim promjenama u Hrvatskoj, imajući u vidu obilježja socio-kulturnog, zakonskog i ekonomskog okvira njegovog djelovanja.
Sadržajem i koncepcijom rukopis je namijenjen svima onima koji su zainteresirani za teme civilnog društva i neprofitnog sektora, socijalnu politiku, onima zaposlenim u organizacijama civilnog društva, volonterima, aktivistima te novinarima.