Über das Buch
Savez antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske u 2002. godini izdavač je tri značajne knjige iz povijesti NOB-a na prostoru Republike Hrvatske. Objavljeno je II. izmijenjeno i dopunjeno izdanje, "Rušenje antifašističkih spomenika u Hrvatskoj 1990 - 2000. godine", drugo je djelo "Kalnički partizanski odred" autora Žarka Miličevića i ovo, treće djelo, je monografija "34. udarne divizije NOV i PO Hrvatske" autora Vladimira Hlaića.
Monografijom "34. udarna divizija NOV i PO Hrvatske", uz već objavljena slična djela: "Brigada Franjo Ogulinac Seljo" Vladimira Valjana; "Karlovačka udarna brigada " iz pera Josipa Lulika i dr. Đure Zatezala; "Žumberačka NOU brigada" Zdravka Dizdara i Mane Borčića; "Putovima hrabrosti" Milana Kavgića; "Duga Resa, radovi iz dalje prošlosti, NOB i socijalističke izgradnje"; "Ozalj - revolucija i razvoj" i "Općina Novi Zagreb u NOB i socijalističkoj izgradnji" koje su pripremile grupa autora, "Končarevi proleteri" Vladimira Hlaića; "Prvi korpus NOV Hrvatske", zbornik radova i druga izdanja Historijskog arhiva u Karlovcu, itd.,
34. udarna divizija NOV i PO Hrvatske obogaćena je ratna kronika događanja od 1941. do 1945. godine na operativnom području Žumberka, Pokuplja, Turopolja, Posavine i karlovačkog kraja, tj. na prostoru međuriječja Kupa - Dobra - Mrežnica - Sava, odnosno u trokutu Zagreb - Karlovac - Sisak.
Koristeći "obimnu dokumentaciju, autor nam je prikazao stvaranje i razvoj jedinica NOB-e na području Žumberka i Pokuplja, uključujući i formiranje 34. udarne divizije, koja je ratovala u teškim okolnostima s obzirom na blizinu Zagreba i nekoliko aerodroma,, ispresijecanost teritorija komunikacijama, velik broj neprijateljskih garnizona, pa i Mačekovo sjedište u Kupincu", kaže Franjo Knebl, prvi komesar ove divizije u svojoj recenziji.
Monografija predstavlja autentičan zapis o vojnim i političkim događajima koji su se odigrali na ratnim stazama 34. udarne divizije. Najvažnije borbe ove divizije vodile su se u Žumberku i Pokuplju, na južnim prilazima Zagrebu, u okruženju saobraćajnica Zagreb - Karlovca i Zagreb - Sisak, na Baniji i Kordunu. U monografiji su prikazani njezini uspjesi i stradanja, njezin rast i uspon do pobjede. Divizija je djelovala u izvanredno teškim operativno-taktičkim uvjetima koji su tada vladali na prostoru Zagreb - Sisak - Karlovac - Metlika - Bregana. Taj prostor ispresijecan je željezničkim i cestovnim magistralama strategijskog i operativnog značenja, koje su bile prijeko potrebne fašističkoj vojnoj sili i marionetskoj ustaškoj državi "NDH". Da bi se to osiguralo, okupacijske snage i ustaški režim postavili su na tom nevelikom prostoru više od 30 stalnih posada i uz njih pokretne snage u jačini do dvije divizije, s kojima su surađivale jake garniture obavještajne i agenturne službe (Gestapo, Abver, Ovra, UNS), uz angažiranje moćnog propagandnog aparata radi širenja franko-vačko-ustaškog duha, kleronacionalizma, ideologije desnog krila Hrvatske seljače stranke, a napose nacionalsocijalizma iz Gebelsove propagandne kuhinje.