O knjizi
U prvoj knjizi četvrtog toma, Hajej Sara, govori se o Sarinom životu:
Postoji skriveno značenje u pomenu dužine Sarinog [שרה] života u Tori, jer takve pojedinosti nisu iznete u slučaju nijednog drugog ženskog lika – kao to nijednoj drugoj eni nije posveזen טitav odeljak u Sv. pismu. Zohar napominje i objanjava simbole u odlomku koji se tiטu Sare, kao i znaטenje razliטitih iskaza koji se ne mogu pravilno protumaטiti bez kabale kao kljuטa. Znamo, naime, da Saru, ba kao ni Abrahama [אברהם], nijednog trenutka nisu savladale negativne nastrojenosti, te da je nasledila boanski ivot za sebe, svog mua i, kasnije, sina.
Preputen samom sobi, טovek nema snage da ukloni mraטnu stranu svoje prirode. Duhovni gorostasi poput Abrahama i Sare, pak, predstavljaju narataj koji je imao dovoljno duhovne snage da nadvlada Sklonost ka zlu (jecer ha’ra [יצר הרע]). [Reט je o svojevrsnoj klici zla koja se nalazi u svima nama. Svakako tu nije reט ni o טemu neprirodnom, veז iskljuטivo o ljudskoj zloupotrebi onoga to posedujemo – potencijala sile i loe usmerene volje, kada nagon za samoodranjem postaje nagon unitenja. Tek sazrevanjem, rabini uטe, mi otkrivamo mehanizme kako jecer ha’ra suzbiti ili makar ublaiti (prim. redaktora)]. Njihovo postojanje u ovoj fiziטkoj dimenziji, kao i njihovo prisustvo u Tori, pravo je vrelo ove energije, za sve narataje. Sarina blagorodnost i bogolikost, kao i energija uzvienog ivota, proimaju nas kroz aramejske reטi ovog odeljka.
U drugoj knjizi טetvrtog toma, Toldot, govori se o potomstvu Abrahama i Sare:
Rabin Hija nam rasvetljava odnos izmeנu Stvoritelja i Tore. Saznajemo na koji naטin svet opstaje zahvaljujuזi prouטavanju Tore i zbog טega je טovekova prevashodna dunost da istraje u ovom poduhvatu. Rabin Jicak i rabin Jehuda objanjavaju znaטaj blagoslova koji se protee od Abrahama do Isaka i dalje, do Jakova, u kojem je sinergija svih prethodnih blagoslova. Takoנe doznajemo da istinske sluge Stvoritelja nisu samo Izrailjci, veז i svi oni koji priljeno prouטavaju Toru.
„Prouטavanje Tore“ ne podrazumeva nekakav suvoparni, intelektualni ili akademski pristup mnotvu reטi ispisanih na svitku. Sa gledita jednog kabaliste, Tora je medijum kroz koji Tvorטeva energija protiטe i ispoljava se u naoj fiziטkoj dimenziji postojanja. Izdrljiv pergament, crno mastilo i praiskonska slova predstavljaju kompleksne טinioce boanskog sredstva komunikacije, sa jednim prevashodnim ciljem: da pomognu revnosnom uטeniku da iskoreni svoje karakterne mane i nedostatke, ne bi li bio to sliטniji, a time i to blii Svetlosti Tvorטevoj. U tom smislu, Abraham, Isak i Jakov odslikavaju sile Desnog, Levog i Sredinjeg stuba – elju za davanjem, elju za primanjem i slobodnu volju da biramo izmeנu ove dve elje i dovedemo ih u ravnoteu.
Jakov takoנe predstavlja i sefiru Jesod – vrata kroz koja sva Svetlost boanskih svetova prodire u na svet. U sutini, svrha ovog odeljka je da rasplamsa praiskonu Svetlost Tore. Dok molitveno promiljamo nad ovim reטima, Svetlost koja iz njih isijava otklanja nae nedostatke. Sila Patrijarha, naroטite Sredinjeg stuba, Jakova, daje nam snagu da se odupremo i nadvladamo one porive u nama koji se opiru promeni i tee ka samozadovoljstvu. Ovako nakupljena Svetlost, u sadejstvu sa Zoharom, na koncu זe obasjati sve oko nas, budeזi svet za istine utkane u Tori i za svekoliku Svetlost koju nam Tvorac nudi.